Cadangan Rancangan Pengajaran Seni Visual dan Muzik
Tarikh: | - | Waktu: | - |
Kelas: | - | Durasi: | 45 minit (untuk menghasilkan topeng) 15 minit (untuk aktiviti nyanyian) |
Topik: | Muzik dan Seni Visual | ||
Sub-topik: | Melukis, mewarna, membentuk topeng haiwan ladang Menggayakan pergerakan dan bunyi haiwan ladang | ||
Pengetahuan sedia ada: | Kanak-kanak telah mengenali haiwan ladang serta bunyi yang merka hasilkan Kanak-kanak mengetahui lagu ‘Old McDonald Had A Farm’ | ||
Hasil Pembelajaran: | Diakhir pembelajaran, kanak-kanak akan: i. Mengembangkan kreativiti menghasilkan topeng haiwan ladang ii. Mengetahui gaya pergerakan dam memadankan bunyi yang dihasilkan haiwan ladang | ||
Nilai-nilai murni: |
| ||
Kemahiran berfikir: | Memadankan bunyi dan pergerakan haiwan ladang dengan rupa bentuk mereka dengan topeng wajah yang dihasilkan Menghasilkan topeng wajah haiwan | ||
Alatan bantuan mengajar: | Radio, pita/kaset/cakera padat lagu kanak-kanak, gambar/carta gambar haiwan yang biasa terdapat diladang, kepingan kad manila yang dipotong 8, pensil warna, krayon, gunting, gelang getah, penebuk lubang |
Langkah-Langkah | Kandungan | Aktiviti Mengajar dan Pembelajaran | Nota |
Set induksi (5 minit) | 1. Memaparkan gambar haiwan ladang, S1. “Anak-anak, haiwan apakah ini?” (lembu, ayam, itik dll) S2. Selalunya haiwan ini kita boleh jumpa dimana?” (ladang/kebun) “Bagus, sekarang, cikgu nak kamu semua pilih satu haiwan dan lukis mukanya untuk dibuat topeng muka” | 1. Guru mempamerkan sebuah gambar/carta mengandungi gambar-gambar haiwan yang biasanya terdapat di ladang. 2. Guru bertanya kepada kanak-kanak samada meraka kenal haiwan didalam gambar. 3. Guru membantu kanak-kanak untuk menjawap soalan yang dikemukakan. | Kemahiran berfikir: Memperkenalkan haiwan ladang Alat bantuan mengajar: Gambar/carta bergambar Nilai murni: Sayangi alam sekitar Ramah mesra |
Langkah 1 (30 minit) | 2. Mengarahkan kanak-kanak melukis wajah haiwan yang mereka pilih pada sekeping kad manila dan mewarnakannya | 1. Guru membantu kanak-kanak untuk melukis wajah haiwan supaya menyerupai atau hampir menyerupai. 2. Guru memberi pendapat tentang warna yang boleh digunakan untuk mewarna wajah haiwan. | Kemahiran berfikir: Menghasilkan topeng wajah haiwan Alat bantuan mengajar: Kad manila, pensil warna, krayon, gambar/carta haiwan NIlai-nilai murni: Ramah-mesra Daya usaha |
Langkah-Langkah | Kandungan | Aktiviti Mengajar dan Pembelajaran | Nota |
Langkah 2 (15 minit) | 1. Memotong keluar bentuk wajah haiwan yang telah siap diwarnakan. 2. Memasang gelang getah pada lubang ditepi topeng. | 1. Guru membantu kanak-kanak menggunting bentuk wajah haiwan. 2. Guru kemudiannya membuat lubang ditepi topeng untuk mengikat gelang getah. | Kemahiran berfikir: Menghasilkan topeng wajah haiwan Alat bantuan mengajar: Gunting, gelang getah Nilai-nilai murni: Berani mencuba Daya usaha |
Langkah 3 (5 minit) | 1. Mendengarkan lagu ‘Old McDonald Had A Farm’ kepada kanak-kanak. 2. Mengajak mereka menyanyi bersama. 3. Menunjukkan gaya pergerakan haiwan serta bunyi yang mereka hasilkan. | 1. Guru memasang pita/kaset/cakera padat kepada kanak-kanak. 2. Guru mengajar kanak-kanak menyebut lirik, gaya pergerakan dan bunyi haiwan dengan betul. | Alat bantuan mengajar: Radio, pita/kaset/cakera padat |
Langkah 4 (5 minit) | 1. Menyanyikan semula lagu dengan semua kanak-kanak melakonkan gaya pergerakan dan bunyi haiwan. | 1. Guru mengarahkan semua kanak-kanak berdiri dan bersama menari dan menyanyi. | Alat bantuan mengajar: Radio, pita/kaset/cakera padat Nilai-nilai murni: Berani mencuba |
Langkah-Langkah | Kandungan | Aktiviti Mengajar dan Pembelajaran | Nota |
Penutup (5 minit) | Kesimpulan 1. Kanak-kanak memakai topeng yang dihasilkan dan menyanyikan semula lagu dengan menggayakan pergerakan dan bunyi haiwan 2. Kanak-kanak memperolehi keseronokan dan dapat bersenam ringan. | 1. Guru meminta kanak-kanak melakukan semula aktiviti nyanyian berserta lakonan gaya pergerakan dan bunyi. | Nilai murni: Ramah mesra Berani mencuba |
ni sebahagian dari tugasan me sem lepas... mcm tak percaya jer bleh dapat markah tinggi.
Tapi part 'Notes' terpotong plak. tak muat kat ruang ni... hantam sajalah!
TERIMA KASIH buat Ustaz Adam dan kawannya yang bersusah payah scanned dan email kat me contoh RPH depa! Mmg mabelesss lah! lengkap betul dan meliputi semua area... WoooHooo...
BTW, my application utk tangguh exam... 'MASIH DALAM PROSES' sedang exam dah selamat dah last week! adeh~
5 comments:
eeewwww..tak suka buat Set Induksi!..
hahaha...knp ada label 'Riak'?? hehe
@Adam - RIAK sbb me bgtau dpt markah tinggi... :P
Wahh giler lengkap and so cute the content. Ehh me mcm interested pasal ur course ni and what's ur plan semua. Nnt la me ym k.
Aan - if nak ambik kos ni dan ada budjet lebih better ambik kat UM...
OUM pening skit~
whoa.. sgtla detailed.. chegu aznil.. :p
my mom, cikgu tp me tak penah bother isi kandungan buku aktiviti mengajar dia.. eheheh, tp dia utk sek men.
Post a Comment